Knjižnica Gimnazije dr.Mate Ujevića nasljednica je gimnazijske knjižnice osnovane davne 1941. godine koja je bila sastavni dio tada osnovane imotske gimnazije. Nakon brojnih preustroja i preimenovanja srednjoškolskog obrazovanja u Imotskom te raznih obrazovnih usmjerenja čiji je rad pratila tada jedinstvena srednjoškolska knjižnica, 1992. godine naša škola ponovno vraća svoj naziv odnosno imenuje se Gimnazijom dr.Mate Ujevića u Imotskom koju prati i vlastita školska knjižnica. Iste godine, svi srednjoškolski smjerovi – četiri razdvojene srednje škole, useljavaju u novu zgradu, čiji prostor do danas dijele.

Školska knjižnica nalazi se na prvom katu, pokraj ureda ravnatelja Gimnazije dr.Mate Ujevića. Proteže se na 260 m² i uključuje knjižnicu i čitaonicu. U njoj se, osim redovitog i stručnog knjižničnog rada, održavaju razna predavanja i izlažu kreativni radovi naših učenika i njihovih nastavnika.

Prostor knjižnice dijele sve četiri srednje škole kao i velik dio knjižničnog fonda, nasljeđenog od prijašnje zajedničke srednjoškolske knjižnice. Iako korisnici svih škola koriste prostor knjižnice i čitaonice, svaka škola ima svoju školsku knjižnicu i školske knjižničare koji se brinu o potrebama svojih korisnika i fondu koji im je na raspolaganju.

Naša knjižnica ima dvije stručne suradnice knjižničarke koje osiguravaju neprestani rad naše knjižnice, ovisno o smjenama u kojima radi naša škola.

Radno vrijeme knjižnice je od 7:30 do 13:30 (jutarnja smjena) i 13:30 do 19:30 poslijepodnevna smjena.

Knjižnica raspolaže s 7 603 sveska, odnosno 600 naslova ( lektirni naslovi, beletristika, stručna literatura i referentna građa ). Broj korisnika naše knjižnice je 405 ( učenici, nastavnici i ostalo osoblje škole). Knjižnični program koji koristi naša knjižnica je Metelwin. Također, našim učenicima na raspolaganju je i info pult s računalima koja mogu koristiti u svrhu nastave.

Posebnost školske knjižnice Gimnazije dr.Mate Ujevića jest posjedovanje knjige ,, La divina commedia nell’arte del cinquecento” (Dante Alighieri) koja je 2018.godine proglašena kulturnim dobrom Republike Hrvatske jer je iznimno rijedak primjerak u svijetu.  Knjiga je tiskana u Milanu 1908. godine u izdavačkoj kući Fratelli Traves. Tekst ovog slavnog Danteovog djela obogaćen je brojnim reprodukcijama poznatih talijanskih renesansnih umjetnika.