Gimnazija u Imotskom ustanovljena je 1941. godine i djelovala je do 1946. godine kada je odlukom tadašnjih vlasti prestala s radom.

Ponovno je uspostavljena i započela s radom 1952. godine. Kao samostalna ustanova neprekidno je djelovala do 1977. godine, kada je izvršena integracija sa Školom učenika u privredi i formiran Centar za usmjereno obrazovanje.

Sa uspostavom demokratskog poretka nakon prvih posljeratnih slobodnih izbora 1990. godine prišlo se reorganizaciji Centra za usmjereno obrazovanje kao i čitavog sustava srednjeg školstva.

Godine 1990. Centar za usmjereno obrazovanje dobio je novi naziv i nastavio djelovati pod imenom Srednja škola dr. Mate Ujevića u Imotskom.

U skladu s uputstvom o reorganizaciji školstva od 19. srpnja 1990. godine izradili smo prijedlog preobražaja Centra usmjerenog obrazovanja u zasebne škole. Od Ministarstva prosvjete i kulture dobili smo u svibnju 1991. godine suglasnost na mrežu srednjih škola u Imotskom.

Na temelju suglasnosti Ministarstva prosvjete i kulture i našeg prijedloga o reorganizaciji srednjeg školstva Općinska skupština u Imotskom donijela je u srpnju 1992. godine Odluku o ukidanju Srednje škole dr. Mate Ujevića i Odluku o osnivanju:

a)  gimnazije

b) srednje ekonomske škole

c)  srednje tehničke skole i

d) obrtničko-industrijske škole

Gimnazija je naslijedila ime Srednje škole i djeluje pod nazivom: Gimnazija dr. Mate Ujevića.

Mate Ujević, istaknuti hrvatski enciklopedist, leksikograf, bibliograf, književni kritičar i pisac, rođen je 13. srpnja 1901. u selu Krivodol kod Imotskog.

Autor je mnogih putopisa, feljtona, crtica, pjesama i književnih kritika. Diplomirao je hrvatski, staroslavenski, francuski, jugoslavensku književnost i narodnu povijest. Objavljivao je u mnogim časopisima. Bio je urednik časopisa  te pokretač književne revije Renesansa. Predavao je u Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji u Zagrebu kao profesor hrvatskoga i francuskoga jezika.

Ranih tridestih godina Matu Ujevića počinje zaokupljati ideja za koju smatra da je bitna za ostvaraj kulturnog identiteta hrvatskog naroda: Pokretanje Hrvatske enciklopedije. Mate Ujević je volio ljude, pomagao im, prenosio svoje znanje mladima. Umro je u Zagrebu 7. siječnja 1967.