Četvrti  sastanak  u  međunarodnom Erasmus+ projektu  financiranom sredstvima Europske unije SCIENCES AND MATHEMATICS INTO LEARNING ENGLISH S.M.I.L.E. u školi Rigas Valda Zalisa sakumskola u glavnom gradu Latvije, Rigi

U našem međunarodnom Erasmus+ projektu S.M.I.L.E. koji smo započeli 2019. godine, ovaj put je naših 5 profesorica S. Markota, L. Jović, M. Vuković, M. Jakić i N. Tolić  otputovalo u Latviju te sudjelovalo na  četvrtom sastanku, aktivnostima učenja i poučavanja u Rigi, uz prisustvo još 21  profesora iz Grčke, Češke, Rumunjske i Estonije te još nekoliko profesora domaćina. Škola domaćin je bila Rigas Valda Zalisa sakumskola, smještena  u središtu glavnog grada Latvije, čija je zgrada izgrađena još davne 1884. g. u poznatom neorenesansnom stilu eklekticizma, a rad je  slavnog arhitekta  Schmelinga.  Suvremene inovativne metode učenja i poučavanja na temu Planeti i magnetizam bili su predmet našega interesa. Aktivnosti  Determiniranje faza mjeseca, Konstelacije i njihovo kreiranje, Solarni sustav, Space breakout game, Putovanje na mjesec, Elektricitet, Alarm, Mikroskopiranje, Promatranje planeta kroz VR naočale, upoznavanje sa senzorskim sotfverima  te mnoštvo drugih primjenjivih u nastavi uz  metode aktivnog učenja i poučavanja,  upoznavanje specifičnosti latvijskog obrazovnog sustava, samo su neke od brojnih aktivnosti u kojima su naši profesori aktivno sudjelovali. Posjet Nacionalnom muzeju prirode, Spomeniku oslobođenja, Kući crnoglavih, obilazak starog grada Rige, Crkve sv. Petra te drugih kulturnih znamenitosti glavnog grada Latvije, gostoljubivost domaćina, razlozi su za mogući ponovni posjet Latviji u skoroj budućnosti.

Slavenka Markota, prof. savjetnik