Dan Euope obilježava se svake godine 9.svibnja. Ovaj datum predstavlja godišnjicu Schumanove deklaracije, kojom je Europa krenula prema današnjoj Europskoj uniji. Deklaracija je početak integracije europskih država prvo između Francuske i Njemačke kao zajednice za ugljen i čelik. Sljedeće godine, 1951., Europsku zajednicu za ugljen i čelik zajedno su Pariškim ugovorom osnovale osim Francuske i Njemačke i Italija, Belgija, Nizozemska i Luksemburg. To je začetak brojnih kasnijih povezivanja i integracija, a između ostalog i Europske unije.Ovim danom slave se mir i jedinstvo europskih država.

Učenici imotske gimnazije su navedeni datum obilježili nizom aktivnosti kojim su stekli nova znanja o povijesenom značenju i ujedinjavanju europskih država. Navedeni javni događaj i aktivnosti organizirale su profesorice Antonija Aračić i Nina Tolić. Naši učenici proveli su istraživanje i prezentirali rad o članicama Europske unije, Brexitu i budućnosti Europske Unije te predstavili kronologiju europskog jedinstva. Profesorica Nina Tolić je nakon održanih predavanja s učenicima održala radionicu gdje su učenici izrađivali prijedloge nove zastave Europske unije koja će uključivati simbole Europe i zemalja članica. Nakon navedenih aktivnosti profesorica Antonija Aračić je s učenicima održala radionicu gdje smo simulirali izbore za Europski parlament.

Na linku ispod nalazi se prikaz i kronologija ulaska europskih država u Europsku uniju. Učenici su nako izrade prezentacije istu prezentirali, a učenica Anđela Perkušić posebno je objasnila položaj i izlazak Velike Britanije iz Europske unije. Prezentaciju i prikaz su izrađivali učenici koji slušaju izbornu nastavu povijesti te učenici 3.a razred. Za navedenu aktivnost učenici su koristili digitalne alate Genially i Canva.

https://view.genially.com/68123623e79157e74097c0b3/interactive-content-dan-europe

Učenica Maja Mišević prezentirala je kronološke promjene u Eurpskoj Uniji. Za navedenu aktivnost služila se digitalnim alatom Canva.

Radionica o simulaciji izbora za Europski parlament je održana nakon prezentacija učeničkih radova.

 

 

 

 

Prijedloge zastava Europske unije napravili su učenici na radionici koju je organizirala profesorica likovne umjetnosti Nina Tolić.

Skip to content