Od 9. do 11. ožujka 2020. u našoj su školi boravili predstavnici  zemalja  Erasmus+ projekta  SCIENCES AND MATHEMATICS INTO LEARNING ENGLISH S.M.I.L.E. financiranom sredstvima Europske unije. Prisutni su bili voditelji projekta iz Latvije  gđe  Elita  Rītere I Marta Radziņa iz škole RIGAS VALDA ZALISA SAKUMSKOLA, zatim gđe Agnes Leemet I Tiia Balent iz škole TOOTSI KINTERGARTEN – BASIC SCHOOL iz Estonije,  gđa Steluta Perianu I gospodin Marius Cătălin Stănescu iz škole SCOALA GIMNAZIALĂ VĂDENI iz Rumunjske, gđe Eva Kuchariková I Leona Šiškova iz  škole ZAKLADNI SKOLA A MATERSKA SKOLA UJEZD iz Republike Češke a u pratnji po šest učenika iz svake  zemlje. Predstavnici projekta iz Grčke nisu uspjeli doći zbog zatvorenih granica.

Tema našeg sastanka je bila Voda i zrak pa smo u skladu s njom organizirali mnoštvo aktivnosti u našoj školi i izvan nje.

Prvi dan sastanka smo imali nekoliko radionica u knjižnici naše škole pod nazivom Vodenica, zatim Racionalna potrošnja vode, Kisele kiše, Voda u šiframa i Tlak zraka.

Sve radionice su vodili naši učenici koji sudjeluju u projektu te su profesionalno, na engleskom jeziku, moderirali sve aktivnosti te animirali naše goste na sudjelovanje, uz mentorstvo svojih profesora Mate Jonjića, Marijane Vuković, Ane Mendeš i Željka Galića. U jutarnjim satima smo obišli crkvu sv. Franje, Plavo jezero, Topanu, stadion Gospin dolac, centar grada sa kućom Benzon i  trgom te se vratili u školu na radionice. Stručno vođenje gradom su također napravili naši učenici na engleskom jeziku.

Drugi dan sastanka je bio obilježen posjetima nastavi kemije i biologije gdje su naši gosti sudjelovali u aktivnostima  tj. eksperimentima analize vode, gustoće vode, mikroskopiranju lišća koje je uzeto s različitih lokaliteta kako bi se pokazala čistoća zraka. Nastavne aktivnosti su vodili učenici  na engleskom jeziku te su kao pravi profesori, radeći u skupinama, poticali naše goste na aktivno učenje, a uz mentorstvo svojih profesorica Marije Ujević, Lade Jović i Mile Jakić.

Jutarnji dio programa je bio posjet Vodovodu Imotske krajine i pročišćivaču voda u Glavini Donjoj gdje su nam njihovi djelatnici na čelu s gospođom Antonijom Ćapin objasnili kompletan sustav pročišćavanja voda, izvore same vode te tok vode od izvora do potrošača, a uz prijevod na engleski jezik naše  profesorica Marine Ćosić.  Posjetili smo i mrijestilište pastrve u neposrednoj blizini, a zatim uživali na prekrasnom vidikovcu iznad jezera Galipovac te kasnije i Crvenog jezera. Svi naši gosti su bili oduševljeni prirodnim ljepotama našega kraja.

Treći dan sastanka smo  posjetili  Zavičajni muzej Imotske krajine te održali  završnu svečanost   na kojoj je projektna koordinatorica profesorica Slavenka Markota uručila certifikate o sudjelovanju na mobilnosti i prigodne poklone našim gostima. Druženje se nastavilo u knjižnici uz prigodnu zakusku, u društvu profesora, učenika i roditelja  naših učenika koji sudjeluju u projektu.

Veselimo se sljedećem susretu u glavnom gradu Latvije, Rigi.

Slavenka Markota, prof. savjetnik

Skip to content