“Svatko bi trebao imati priliku biti dio digitalne transformacije Europe i imati pristup vještinama potrebnim za uspjeh u našem sve digitalnijem svijetu rada.”

J. Rollison, viši direktor Microsofta, poslovi europske vlade

Nakon prošlogodišnjeg uključivanja u godišnju kampanju All digital weeks https://alldigitalweeks.eu/ s događajem Moi aussi, je sais coder, pridružili smo se ponovo u ovogodišnju  koja se održavala od 13. do 31. svibnja. Dva događanja u našoj školi Le codage en classe de FLE i Utiliser intelligemment  l’intelligence artificielle postala su dio međunarodnih događanja čiji je primarni cilj digitalno uključivanje i osnaživanje koje se provodi u centrima za digitalne kompetencije, knjižnicama, školama i drugim organizacijama i mjestima diljem Europe.

Kampanja postoji još od 2010. godine s jedinstvenim ciljem a to je poboljšavanje digitalnih vještina. Na nastavi francuskog jezika učili smo programirati uz pomoć blokova te na taj način osmislili vlastitu pjesmu i citate koju smo zatim animirali, dodavali različite efekte, mijenjali pozadine te  učili kako sigurno i odgovorno koristiti internetske sadržaje. Na drugom događaju promišljali smo o alatima umjetne inteligencije, ključnim pojmovima koji se vežu uz njih, isprobali smo neke od njih za generiranje teksta, slika i videozapisa a zatim diskutirali o njihovim prednostima i nedostatcima, te napisali recepte za inteligentno korištenje alata umjetne inteligencije čiji je neophodni sastojak refleksija zdravog razuma. Tako smo istražujući i kritički analizirali  i procijenili sadržaj generiran umjetnom inteligencijom, osvijestili važnost bilježenja da je neki uradak generiran umjetnom inteligencijom i došli do jedinstvenog zaključka o njenoj nesavršenosti i obvezi provjeravanja relevantnosti njenih uradaka. Također smo istražili i izraze le prompt i le prompting, neophodne za rad sa spomenutim alatima. Razvoj kritičkog mišljenja, komunikacije, kreativnosti, suradnje, rješavanja problema te ostalih vještina 21. stoljeća i na ovim je primjerima i te kako vidljiv. Naša smo događanja upisali i na međunarodnu kartu događanja kampanje.

Slavenka Markota, prof. izvrstan savjetnik