Međupredmetni projekt - Nastanak i opis oblaka

Ciljevi i zadaci na projektu su bili:

•  razvijati kritičko mišljenje i kreativnost
  • poticati želju za samostalnim otkrivanjem informacija o zadanoj temi
  • poticati učenike na korektan suradnički odnos pri radu u skupinama
  • razvijati digitalne (meteorološka stanica) i jezične kompetencije (GLOBE – Global   Learning and Observations to Benefit the Environment)
  • upoznati fizikalni koncept nastanka oblaka te njihove vrste i specifičnosti
  • upoznati korelaciju između količine padalina i biološko – kemijski opis tla
  • upoznati način prikazivanja podataka preko platforme GLOBE (povezivanje prikaza podataka s meteorološke stanice na pametnim telefonima i stranicama škole)

Projektne aktivnosti su bile od početka mjeseca studenog (2023. godina) do kraja mjeseca ožujka (2024. godina). U prva četiri mjeseca učenici su prikupljali podatke za sljedeće parametre: tlak zraka, vlažnost zraka, količina padalina i minimalna dnevna temperatura (podaci preuzeti s GLOBE platforme povezane sa školskom meteorološkom stanicom). U mjesecu ožujku učenici su ručno izrađivali grafove za navedene parametre, na temelju kojih su donijeli i određene zaključke. Osim navedenih parametara, učenici su za mjesec prosinac i velječu proučavali intenzitet i vrstu naoblake na našem području, što su također prikazali odgovarajućim grafovima. Svi grafovi sadržavaju detaljne podatke iz kojih se može očitati doista puno toga.

Svi originalni grafovi, osim oblaka, mogu se preuzeti na (u izborniku mjenjate parametre): https://vis.globe.gov/GLOBE/popUpContents.jsp?site_id=320370&current_date=2023-10-19

Učenici su napravili i pripadajuću prezentaciju na temu projekta.

U projektu su sudjelovali učenici 3.A, 3.B i 3.E razreda, a to su: Nikolina Pandžić, Filip Glavaš, Iva Majić, Magdalena Majić, Ana Mišević, Josipa Bubalo, Laura Šimić, Dora Tomas, Marta Aračić, Andrea Brečić, Marica Ujević, Domagoj Perić, Mate Šućur i Petar Ljubičić.

Mentori u projektu su profesori: Mate Jonjić i Mila Jakić

Imotski, 02. travnja 2024.

Prilozi: