Vizija kojom se vodimo je pružanje kvalitetnog obrazovanja koje će svakom učeniku omogućiti da se kroz nastavu izgrade kao savjesne, moralne, uspješne i odgovorne osobe, da maksimalno razviju svoje sposobnosti, upišu i završe željeni fakultet, postanu konkurentni, prepoznati i traženi na tržištu rada. Osobito nas vesele rezultati državne mature i povratne informacije naših učenika koji  dalje kroz nastavak školovanja i rada postižu visoke rezultate i postaju snažne, odgovorne i društveno korisne osobe.

Misija  gimnazije je  svim učenicima pružiti znanja koja će im pomoći u izgradnji osobnog identiteta i stjecanja konkurentnosti na tržištu rada. Odgovornim radom (u skromnim  uvjetima), stavovima i vrijednostima naše škole, nastojimo kroz redovitu nastavu i sve aktivnosti navedene u školskom kurikulumu, učenicima pružiti temeljno obrazovanje iz svih predmeta što će u konačnici svakom učeniku omogućiti upis na željeni fakultet. Opći program naše škole pruža podjednaku zastupljenost svih predmeta i omogućava učenicima širi uvid u različita područja prirodnih i društvenih znanosti, kako bi prepoznali svoj daljnji put na jednom od njih. Kroz suradnju s lokalnom zajednicom želimo da budu upoznati s  dobrim i lošim stranama i potencijalnim mogućnostima razvoja  životnog standarda  u Imotskoj krajini, što bi ih stimuliralo za povratak nakon završenog fakulteta. Na žalost prilikom upisa u šk. god. 2020./2021. učenici nisu pokazali interes za upis u prvi razred jezične gimnazije zbog čega smo navedene školske godine u prvim razredima imali četiri razreda opće i jedan prirodoslovno-matematičke gimnazije. U ovoj školskoj godini više nemamo niti jedno odjeljenje jezične gimnazije a u prvom kao i prošle imamo samo tri odjeljenja  opće i jedan prirodoslovno-matematičke gimnazije. Nadamo se da će u narednim godinama strani jezici biti više pokriveni kroz druge oblike nastave (dodatna, izborna, dopunska i fakultativna) i tako barem djelomično nadoknaditi nedostatak programa jezične gimnazije.

Misija programa prirodoslovno- matematičke gimnazije je naglasak na stjecanju istraživačkih, matematičkih, tehničkih i informatičko-komunikacijskih vještina za uspješan upis i školovanje na tehničkim fakultetima. Učenicima nudimo izbornu nastavu iz informatike s naglaskom na programiranje, što je dobra prilika da neki od njih za različite poslodavce rade u obiteljskoj kući i na taj način ostanu živjeti u Imotskom.