U sklopu Dana frankofonije i eTwinning projekta Les pensées de Pascal, u petak 22. ožujka, u Gimnaziji dr. Mate Ujevića u Imotskom slavila se Pascaline (Pascalina), predstavljanje i upoznavanje života i rada velikog francuskog filozofa, matematičara, fizičara i izumitelja Blaisea Pascala te njegov doprinos cjelokupnoj ljudskoj civilizaciji. Naši učenici su napravili osvrt na sva njegova iznimna ostvarenja, od prvog mehaničkog kalkulatora kojeg je napravio 1642., jako sličan onima iz prve polovice 20. stoljeća, koji upravo nosi naslov kao i naš događaj, Pascaline, njegov doprinos matematici, Pascalovog  trokuta od binomnih koeficijenata, u fizici  načela rada hidraulične preše, temeljnog zakona hidrostatike kojeg je otkrio i koji se danas naziva Pascalov zakon, te činjenicu da je zasnovao i teoriju vjerojatnosti proučavajući igre na sreću, te mjerne jedinice za tlak koja nosi njegovo ime, u informatici programskog jezika Pascal itd. Posebnu pozornost su posvetili njegovom poimanju čovjeka kojeg je izložio u svom poznatom filozofskom djelu Les Pensées (Misli) te Pascalovu okladu, a na istu temu učenici su napisali  eseje. Na kraju događaja, učenici su odigrali kviz na hrvatskom i francuskom jeziku te su proglašeni pobjednici kako kviza, tako i najbolje napisanog filozofskog eseja, zatim i eseja iz hrvatskog jezika o Pascalovoj poznatoj rečenici „L’homme n’est qu’un roseau, le plus faible de la nature; mais c’est un roseau pensant“ ( „Čovjek je samo trska, najslabija u prirodi, ali trska koja misli“ ) te najboljeg crteža Pascala, a zasladili su se uz Pascalove trokutiće, kolače koje je izradila naša učenica iz trećeg razreda. Zahvaljujemo našim nesebičnim sponzorima Francuskom institutu, Francuskom veleposlanstvu te Švicarskom veleposlanstvu u Republici Hrvatskoj koji su svojim donacijama iznimno razveselili naše učenike, a našim učenicima pobjednicima i sudionicima iskreno čestitamo na iznimnom trudu, marljivosti i kreativnosti.

Slavenka Markota, prof. izvrstan savjetnik