U petak 1.ožujka u našoj školi je održano predavanje na temu Robotika i umjetna inteligencija: što nas čeka u industriji 5.0?, a održao ga je dr.sc. Frano Petric sa Fakulteta elektrotehnike i računarstva iz Zagreba, nagrađivani profesor i naš bivši učenik.

Profesor Petric nas je na svom predavanju upoznao s poviješću umjetne inteligencije, proveo kroz pregled istraživanja i projekata Laboratorija za robotiku i inteligentne sustave upravljanja (LARICS, larics.fer.hr) FER-a te nas upoznao s različitim tipovima umjetne inteligencije te što je uopće umjetna inteligencija, kojem tipu umjetne inteligencije pripadaju danas najčešće spominjani alati i koji su njihovi nedostaci. Kroz priču o robotima koji obavljaju zadatke imitirajući pokrete čovjeka, ciljano ozračuju tumore, letjelicama koje same rade inspekciju vjetroelektrana ili podižu predmete s brodova, provjerili smo također i zašto su današnji roboti još uvijek daleko od onih iz znanstveno-fantastičnih filmova, koliko će brzo i do koje razine sposobnosti doći i kako će to utjecati na ljude, a posebno na ljudski rad. Profesor Petric je naglasio kako neka pitanja vezana za razvoj umjetne inteligencije i dalje ostaju otvorena, a mnoštvo drugih vezanih za etičko područje te zakonsku regulativu tek trebaju biti otvorena. Također je istaknuo i dimenziju interdisciplinarnosti vezanu za razvoj i uporabu alata umjetne inteligencije te povezanost sa psihologijom, filozofijom, matematikom i drugim područjima.

Profesor je istaknuo kako mu je izuzetna čast održati predavanje u školi koju je i sam pohađao, a nama je također bila velika čast što se odazvao na naš poziv za predavanje i ovom prilikom mu zahvaljujemo te se nadamo i sljedećem susretu.

Slavenka Markota, prof. izvrstan savjetnik