U okviru projekta Škola Siromaška inspirirani četverogodišnjom proslavom 800-te obljetnice života sv. Franje Asiškoga (2023.-2026.) učenici i učenice naše škole izrađivali su jaslice u kojima je ove godine uz ostale prisutan i lik sv. Franje, jer je upravo on prije 800 godina, oduševljen ljubavlju Boga koji je postao čovjekom, i to djetetom, odlučio uprizoriti prve žive jaslice u Grecciu, malom mjestu u brdima između Rima i Asiza.

Jaslice su uglavnom izrađene od već korištenih materijala. Ponešto je posuđeno, a ponešto nam je i darovano. Tako smo i mi odlučili darovati jaslice onima koji su ih htjeli primiti takve jednostavne i skromne.

Naš prvi posjet bio je 5.12. 2023. godine Domu za starije i nemoćne osobe Runović. Tamo smo srdačno primljeni. S korisnicima smo, u nazočnosti ljubaznih djelatnika, malo porazgovarali, a onda su im učenice Marijana Jonjić i Anđela Jukić čitale poeziju s. Marije od Presvetog Srca- Anke Petričević, koja je ovog ljeta preminula, a rodom je iz našeg imotskog kraja.  Za to vrijeme su druge učenice, Lana Češljar i Gabrijela Jerković, postavljale jaslice i razgovarale s korisnicima koji su mogli doći k njima u blagovaonicu. Obostrano smo se obogatili ovim iskustvom i dogovorili daljnju suradnju.

Naš drugi projekt bio je 11.12. podružnici Dječjeg doma Maestral u Imotskom. Tamo su nas dočekala vesela i razigrana djeca i njihova draga odgajateljica. Već postavljena zvijezda ukazivala je na mjesto na koje trebamo postaviti jaslice sa sv. Franjom. Antea Maršić, Ankica Šabić, Lana Kelava Vrdoljak i Magdalena Matković fotografirale su se uz te jaslice s odgajateljicom. I ovom domu ćemo se vraćati, tako se nadamo. Lana Češljar, učenica naše škole, izradila je i digitalni sadržaj za ovaj projekt i tako ga dodatno oplemenila.

Za naše školske jaslice izradili smo franjevce i narod i napravili svjetiljke od korištenog ulja, čijoj izradi nas je poučila Marija Ujević, naša profesorica kemije. Ovim svjetiljkama želimo potaknuti svijest ponovnog korištenja takvog ulja. U izradi školskih jaslica sudjelovali su učenici  Tehničke škole i Gimnazije uz vodstvo nastavnika: Antonele Rebić, Josipa Domazeta i Marijane Pezo. Zahvaljujemo na suradnji i pedagogu, profesoricama hrvatskog jezika, prvenstveno Dini Šućur te članovima lokalne zajednice: Vesni Ujević, franjevcima i franjevkama, naročito s. Ljiljani Todorić koji nas od početka prate molitvom, savjetima i materijalima.

U srijedu 20.12.2023. godine odlazimo u posjet Matici umirovljenika Imotske krajina-Imotski. Njihovim članovima darovat ćemo nekoliko jaslica sa sv. Franjom, a o svemu ovome bit će govora i na lokalnom radiju.